Schody szklane – realizacje

Schody szklane to bardzo nowoczesny i efektowny pod kątem wizualnym rodzaj schodów wewnętrznych, który świetnie sprawdza się we wnętrzach o charakterze nowoczesnym. Wykonywane są zazwyczaj z ciętego szkła o różnej grubości, co daje naprawdę spektakularne efekty estetyczne – zwłaszcza jeśli szkło uzupełnione jest o inne elementy, wykonane np. z metalu, takie jak stelaż czy poręcze. Oczywiście nie można zapominać o znaczeniu światła – efekt rozświetlenia da zarówno światło dzienne odbijające się od szkła w ciągu dnia, jak i ewentualne zastosowanie oświetlenia sztucznego – diodowego lub ledowego, które przepięknie wygląda wieczorem i w nocy. Kolejna sprawa to uniwersalność. Schody szklane świetnie pasują do przestrzeni każdego typu – ponieważ ich konstrukcja opiera się o metalowy stelaż, w projektowaniu tego typu schodów nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń. Zdecydować się można na schody szklane proste, schody szklane zabiegowe, gięte, kręcone czy półkowe. Możliwości projektowych jest naprawdę bardzo wiele!

Schody szklane pasują doskonale do każdego nowoczesnego wnętrza

Szkło jest od wielu lat bardzo popularnym materiałem we wnętrzarstwie – przede wszystkim ze względu na swoje walory aranżacyjne. Szkło daje możliwości kreowanie mnóstwa faktur, kolorów i kształtów, doskonale współgra właściwie z każdym innym materiałem wykończeniowym. Obecnie, kiedy nowoczesne technologie pozwalają produkować szło nie tylko ładne, ale i wytrzymałe, stało się ono materiałem nie tylko wykończeniowym, ale również budowlanym. Stąd rosnąca popularność m.in. szklanych schodów. Ze względu na fakt, że bardzo często oparte są na metalowym stelażu, a towarzyszą im metalowe bądź stalowe balustrady, znajdują zastosowanie przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych, gdzie króluje biel i inne jasne kolory, funkcjonalność oraz przestrzeń. Sprawdzą się w domu w stylu skandynawskim, minimalistycznym, futurystycznym, a nawet wnętrzu glamour – wystarczy, że pomiędzy płytami szkła umieści się np. pył brokatowy i lśniąca, bogata aranżacja w stylu glamour gotowa! Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!

 

Jakiego szkła używamy do budowy schodów szklanych

Szkło wykorzystywane do budowy schodów szklanych jest wyjątkowo bezpieczne oraz bardzo wytrzymałe. Po pierwsze, ma na to wpływ proces jego produkcji. Oczywiście nie jest to zwykłe, kruche szkło, z którego robi się szklanki czy wazony. Panele szklane wykorzystywane do montażu stopni składają się z kilku warstw grubego, odpornego na zarysowania szkła hartowanego, łączonego specjalną folią. Czasami – dla podniesienia bezpieczeństwa użytkowania – górna warstwa paneli pokrywana jest warstwą specjalistycznego preparatu antypoślizgowego, który tworzy dodatkową ochronę. Szklane panele montowane są na odpowiedniej konstrukcji – zazwyczaj z metalu lub stali nierdzewnej. Jeśli ma pozostać matowa, poddaje się ją szczotkowaniu. Jeżeli stelaż ma błyszczeć, metal musi zostać wypolerowany. Stal nierdzewną można także pomalować proszkowo – kolor jest tu oczywiście dowolny. Wszystko to sprawia, że schody szklane są nie tylko wytrzymałe oraz solidne, ale również bardzo estetyczne i pasują do wielu wnętrz.

Jak montuje się schody szklane?

Montaż schodów szklanych to trudna i skomplikowana czynność – powinna być ona wykonana przez zespół doświadczonych specjalistów, którzy zadbają o każdy szczegół, mający wpływ nie tylko na wygląd całej konstrukcji, ale również – a może przede wszystkim – na jej solidność i związane z tym bezpieczeństwo użytkowania. Czasami w sklepach znaleźć można gotowe szklane schody modułowe, które da się złożyć samodzielnie w kilka godzin korzystając z gotowych instrukcji czy filmów instruktażowych dostępnych w Internecie. Jeżeli jednak schody szklane wykonywane były na indywidualne zamówienie, wówczas ich montaż koniecznie trzeba powierzyć fachowcom z odpowiednim doświadczeniem. Szczególnie skomplikowany jest montaż schodów szklanych do ściany nośnej, kiedy to poszczególne stopnie biorą na siebie ciężar całej konstrukcji. Wówczas muszą być one nie tylko właściwie zaprojektowane, ale także zamontowane, tak by nie niszczyły ściany. Na montażu absolutnie nie można więc oszczędzać – dla estetyki i bezpieczeństwa!

Schody ze szkła to również ekonomia

Nie można zapominać, że olbrzymim atutem schodów szklanych jest także bardzo przystępna cena. Obecnie można wybierać pomiędzy schodami wewnętrznymi wykonanymi z przeróżnych materiałów i z pewnością cena schodów szklanych znajduje się w dolnych partiach tej listy. Najdroższe bez wątpienia są schody wykonane z kamieni – szczególnie tych z najwyższej półki, np. granitu czy marmuru. Drogie będą także schody wewnętrzne drewniane z drewna egzotycznego: wenge, jesionu skandynawskiego czy mahoniu – tego typu gatunki drewna są z pewnością piękne i bardzo wytrzymałe, ale trzeba za nie dość słono zapłacić. W dolnych widełkach cenowych znajdują się schody wewnętrzne z drewna rodzimych drzew liściastych (np. buku czy dębu) oraz właśnie schody szklane. Oczywiście należy sprawdzić, czy dany producent oferuje same szklane stopnie (wówczas cena liczona jest za element lub metr kwadratowy) czy całą konstrukcję, ze stelażem oraz balustradami. W tym drugim przypadku warto też upewnić się, czy cena obejmuje koszty montażu, czy też trzeba za to zapłacić oddzielnie.

Adres

Krystyna, Zenon Jata
35-302 Rzeszów
ul. Nazimka 1/1

Godziny otwarcia

Poniedziałek – piątek: 8 – 18
Sobota: 8 – 14
Niedziela: Zamknięte

Śledź nas

Copyright © 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone JATA