Schody gięte
Jak wyglądają schody gięte?
Schody gięte – nazywane również schodami krętymi – cechują się dość charakterystycznym wyglądem. Można powiedzieć, że przypominają spiralę, którą dopasowuje się do dostępnej w pomieszczeniu przestrzeni. Schody gięte mogą znajdować się przy narożniku budynku (wówczas miejsce zgięcia jest dopasowywane do narożnika) albo tworzyć nowoczesną konstrukcję na środku pomieszczenia. Oczywiście posiadają one wszystkie funkcjonalności tradycyjnych schodów, ale wyróżniają się ozdobnym, bardzo dekoracyjnym wyglądem – nowoczesne technologie produkcyjne dają w tym zakresie niezwykle szerokie pole do popisu! I tak schody gięte mogą posiadać formę ażurową, czyli pojedynczych, niepołączonych ze sobą stopni, lub formę pełną z podstopniami. W zależności od wybranego modelu posiadają balustradę (lub dwie balustrady) w określonym kształcie i wykonaną z określonych materiałów. To naprawdę piękne uzupełnienie każdego wnętrza – zarówno nowoczesnego, jak i bardziej klasycznego, które przyciąga uwagę już na pierwszy rzut oka!
Jakie gatunki drewna nadają się na schody gięte?
Schody gięte to poważna inwestycja – jeśli już decydujemy się na ich zakup, to z myślą o tym, by w jak najlepszym stanie służyły domownikom przez długie lata. Dlatego też należy koniecznie wiedzieć, z jakiego gatunku drewna wykonuje się najbardziej trwałe schody gięte. I tak w przypadku schodów giętych – tak jak i każdych innych – najbardziej eksploatowane są oczywiście stopnie. Powinny zostać wykonane z twardego drewna rodzimych drzew liściastych – buku, jesionu lub dębu. Dopuszczalne jest także drewno wiśni, brzozy lub klonu (choć jest ono nieco mniej zalecane), a także drewno z drzew dla nas egzotycznych, takich jak mahoń, wenge, jesion skandynawski czy jatoba (są one bardzo ładne, wytrzymałe, ale niestety dość drogie). Aby zwiększyć dopuszczalne obciążenie schodów oraz zmniejszyć ryzyko ich odkształceń, lepiej jest wybierać drewno klejone warstwowo, a nie lite, o wilgotności nieprzekraczającej 8{1a6d57aeef9fb894811392805eaec4e50eac808d2afd2d1e75cc1bff8e89c40d}. Odradza się montaż schodów giętych z rodzimych gatunków drewna miękkiego, np. sosny czy świerku.
Czym cechują się schody gięte
Schody gięte mają bardzo wiele zalet, niedostępnych dla innych rodzajów schodów wewnętrznych.
- Oszczędność miejsca – schody gięte zazwyczaj montuje się tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne drewniane schody, bo nie zostały przewidziane w pierwotnym projekcie (np. jeżeli mają prowadzić na zaadaptowany na potrzeby mieszkalne strych w domu jednorodzinnym) albo gdzie mają być łącznikiem między podstawową powierzchnią mieszkania a antresolą (np. w wysokich mieszkaniach w kamienicach).
- Ergonomiczne wymiary – przyjmując, że schody gięte mają minimalne wymiary (16-17 centymetrów wysokości stopnia, 29-30 centymetrów jego szerokości, około 80 centymetrów biegu), to ich średnica nie powinna przekroczyć około 200 centymetrów. Dzięki temu zmieszczą się w każdym wnętrzu, bez względu na dostępną w nim przestrzeń.
- Uniwersalność – dzięki nowoczesnych technologiom produkcyjnym oraz szerokiemu wyborowi drewna, z jakiego mogą być wykonane schody gięte, w zależności od potrzeb stworzyć można zarówno takie pasujące do wnętrz klasycznych, jak i bardziej nowoczesne.
Jak montuje się schody gięte
Schody gięte – zwłaszcza w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt dużej powierzchni – montuje się zazwyczaj w narożniku. Dzięki temu uzyskać można jeszcze większą oszczędność miejsca. Bieg schodów giętych przeważnie projektowany jest koliście, nie posiadają one również spoczników. Prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie schodów giętych jest bardzo trudnym zadaniem, dlatego należy to zlecić wykwalifikowanym profesjonalistom. Podobnie jest z montażem – choć w większości przypadków może on okazać się mniej czasochłonny niż montaż tradycyjnych schodów drewnianych, to jednak również muszą to robić specjaliści, posiadający w tej kwestii umiejętności oraz doświadczenie. Tylko taki montaż będzie bowiem w stanie zapewnić zarówno pełnię bezpieczeństwa całej konstrukcji, najwyższą funkcjonalność schodów oraz efekt estetyczny – nie zapominajmy bowiem, że schody gięte są niezwykle dekoracyjne. Wszystkie realizowane przez naszą firmę projekty oczywiście spełniają te wymagania – zapraszamy do kontaktu!
Kształt schodów giętych
Jak już wcześniej wspomniano, schody gięte mają mnóstwo atutów: są bardzo dekoracyjne, zajmują niewiele miejsca w porównaniu do tradycyjnych schodów prostych, a dodatkowo mają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Wpływa na to między innymi ich bardzo charakterystyczny kształt. Schody gięte mają bowiem kształt spirali – może ona być niejako „owinięta” wokół pionowego słupa, będącego podporą całej konstrukcji, albo stanowić zwartą całość bez słupa. Jeśli ich wykończenie jest dobrze przemyślane, mogą stać się najważniejszym elementem dekoracyjnym w całym wnętrzu. Czasami stopnie schodów giętych przybierają formę trapezu, wycinka koła, a nawet trójkąta – warto jednak pamiętać, że oryginalność w formie może nieść ze sobą ograniczenia w aspektach funkcjonalnych. Po mocno giętych schodach z nietypowym kształtem stopni może być np. trudno wnieść większe meble. Zdecydowanie większej uwagi i ostrożności może wówczas wymagać codzienne z nich korzystanie. Nasi eksperci pomogą rozwiać wszelkie tego typu wątpliwości!
Materiały dla schodów giętych
Jak już wcześniej wspomniano, zdecydowanie najpopularniejszym wyborem są schody gięte drewniane, wykonane z odpowiednich gatunków drewna – są wytrzymałe, bardzo stylowe, ponadczasowe i cechują się korzystną dla klienta relacją ceny do jakości. Oczywiście schody gięte czasami wykonuje się również z innych materiałów – może to być metal, szkło, a także kamień. Kamienne schody gięte wykonane bywają m.in. z granitu lub marmuru. Kamienie te są rozwiązaniem bardzo ekologicznym oraz prozdrowotnym – nie zawierają szkodliwych związków i nie gromadzą kurzu, więc są dobrym wyjściem, gdy w domu są alergicy. Są niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości – ich mycie nie wymaga użycia żadnych specjalnych preparatów. Dodatkowo, gięte schody kamienne są symbolem ponadczasowej klasy oraz dobrego gustu – nie wychodzą z mody nawet mimo nieustannie zmieniających się trendów. I co chyba najważniejsze – nie zniszczą się nawet po latach użytkowania.
Aranżacja schodów giętych
Schody gięte same w sobie są niezwykle dekoracyjnym elementem aranżacji całego wnętrza. Efekt ten może dodatkowo podkreślić umiejętnie dobrana balustrada – oczywiście jej pierwszym, nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym ze schodów, ale może, a nawet powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i atrakcyjna pod względem wizualnym. I tak balustrada pełna jest swoistą ścianką, która częściowo zasłania bieg schodów i wykonana bywa z płyt kartonowo-gipsowych, szklanych paneli albo płyt drewnianych lub drewnopodobnych. Balustrada ażurowa składa się ze słupków i poręczy zapewniających stabilność oraz wypełnienia w postaci profili (metalowych, drewnianych, plastikowych) o dowolnym kształcie. Oczywiście poszczególne elementy balustrad mogą być wykonane z różnych materiałów (np. stali i drewna, drewna i szkła), dzięki czemu uzyskuje się bardzo ciekawe efekty dekoracyjne. Nasi eksperci z pewnością zaproponują rozwiązanie, które trafi w Państwa estetyczne gusta! Zapraszamy!
Adres
Krystyna, Zenon Jata
35-302 Rzeszów
ul. Nazimka 1/1
Godziny otwarcia
Poniedziałek – piątek: 8 – 18
Sobota: 8 – 14
Niedziela: Zamknięte