Czy schody z drewna na zewnątrz to dobry pomysł?

Z roku na rok coraz więcej naturalnego drewna stosuje się na zewnątrz budynków m.in. przy budowie tarasów, ogrodzeń czy schodów. Jednak czy na pewno jest to dobry pomysł? Drewno w końcu jest materiałem dość specyficznym, który wymaga starannej pielęgnacji i regularnej konserwacji.

Schody z drewna na zewnątrz – czy warto się na nie zdecydować?

Naturalne drewno niewątpliwie jest materiałem o wysokich walorach estetycznych. Dodatkowo jest przy okazji łatwe w obróbce. Nic więc dziwnego, że stosuje się je powszechnie jako materiał wykończeniowy. Schody z drewna na zewnątrz to więc rozwiązanie, z którym można się coraz częściej spotkać.

Drewno to materiał łatwiejszy w montażu niż beton, metal czy kamień. Przy okazji jest estetyczne i przyjemne w dotyku. Z uwagi na niską przewodność cieplną posiada wysokie właściwości izolacyjne.

Wybór odpowiedniego gatunku drewna to podstawa

Schody z drewna na zewnątrz sprawdzą się dobrze, o ile zostaną wykonane z surowca o odpowiednich parametrach. Obecnie do dyspozycji jest kilkadziesiąt różnych gatunków i rodzajów drewna rodzimego i egzotycznego, które różnią się między sobą kolorystyką, właściwościami oraz ceną.

Na zewnątrz budynków stosuje się przede wszystkim drewno o wysokiej naturalnej trwałości, a więc odporności na grzyby, które są najgroźniejszym czynnikiem destrukcyjnym dla naturalnego drewna. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się niektóre gatunki drewna tropikalnego – iroko, tankowiec wonny, pigwica właściwa, tak czy merbau.

Tak naprawdę wiele właściwości drewna zależy od jego gęstości. Im jest ona wyższa, tym drewno jest trwalsze, twardsze i bardziej wytrzymałe. Jednocześnie maleje wówczas jego izolacyjność cieplna i stabilność wymiarowa. Z kolei im większa jest kurczliwość drewna, tym większa jest jego skłonność do pękania. W tym przypadku stosuje się jednak specjalne środki hydrofobujące, które zapobiegają temu zjawisku.

Konserwacja i ochrona drewnianych schodów zewnętrznych

Drewniane schody zastosowane na zewnątrz budynków wymagają oczywiście odpowiedniej konserwacji i ochrony. Tylko wówczas przez wiele lat zachowują swoje wyjątkowe walory użytkowe.

Warto przy tym pamiętać, że szczególnie podatne na zniszczenia są miejsca, w których drewno ma kontakt z gruntem. Dlatego już na etapie projektowania trzeba zadbać o to, aby oddzielić drewno od ziemi. W tym celu stosuje się przede wszystkim metalowe i betonowe wsporniki oraz podkładki, których zadaniem jest uniesienie schodów ponad poziom podłoża. Ponadto unikać trzeba sytuacji, gdy woda opadowa czy pochodząca z topniejącego śniegu zbiera się na schodach. W tym celu wykonuje się niewielkie spadki.

Schody z drewna na zewnątrz budynków to rozwiązanie, które niewątpliwie robi wrażenie. Nie trzeba się również go obawiać. Wystarczy zadbać o wybór odpowiedniego gatunku drewna, a następnie o montaż i regularną konserwację drewnianych schodów. Wówczas posłużyć mogą one przez naprawdę wiele lat.