W czasie budowy piętrowego budynku mieszkalnego, należy zadbać m.in. o wykonanie funkcjonalnych połączeń między poszczególnymi kondygnacjami. W domach prywatnych stosuje się w tym celu przede wszystkim schody. Obecnie w wielu domach w Polsce spotkać się można ze schodami wykonanymi w oparciu o technologię żelbetową. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie ma sporo wad, o których warto wiedzieć. W praktyce o wiele lepiej sprawdzają się schody drewniane do domu. Dlaczego tak jest i jakie są najważniejsze zalety naturalnego drewna jako materiału budowlanego?

Schody drewniane do domu – jakie są ich zalety?

Drewno to materiał w 100% naturalny. Za jego sprawą można wprowadzić do każdego wnętrza wyjątkowy charakter. Na tym jednak jego zalety się nie kończą.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że budowę schodów żelbetowych zawsze należy uwzględnić już na etapie projektowania domu. Są one bardzo masywne, ale jednocześnie mało eleganckie. Dlatego też na ogół umieszcza się je w klatkach schodowych na uboczu danego wnętrza. Ponadto ich budowa jest czasochłonna i wiąże się z powstawaniem dużych ilości odpadów. Całe schody żelbetowe po ukończeniu zajmują sporo miejsca.

Schody drewniane do domu są na pewno znacznie lżejsze. Dla porównania, zamontować je można nawet w budynkach już istniejących. Nie trzeba przy tym wzmacniać w żaden sposób konstrukcji domu. Tym samym schody z drewna można wybudować np. wówczas, gdy strych ma zostać przemieniony w poddasze użytkowe.

Schody drewniane buduje się bardzo szybko. Ich montaż jest znacznie sprawniejszy, niż ma to miejsce w przypadku konstrukcji z betonu czy żelbetonu. Sam proces instalacji jest również o wiele czystszy. Drewniane schody do domu zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Ponadto za sprawą odpowiedniej konstrukcji można je umiejętnie wkomponować nawet we wnętrza o niewielkiej powierzchni.

Efektowne i funkcjonalne schody drewniane do domu

Na pewno ogromnym atutem schodów z drewna jest ich design. Drewno jako materiał naturalny wprowadza do każdego wnętrza nieco ciepła i przytulności. Dlatego też schody drewniane mogą stać się ozdobą wnętrza. Warto w tym celu je odpowiednio wyeksponować.

Obecnie schody produkowane są z wielu różnych gatunków drewna o znacznej twardości. Z tego powodu występują w różnych kolorach i odcieniach. Osoby, które preferują klasyczne rozwiązania mogą zdecydować się na modele z rzeźbionymi balustradami, a miłośnikom nowoczesności spodobają się schody w bardziej minimalistycznym stylu, z prostymi poręczami czy elementami metalowymi. Ciekawie prezentują się także balustrady ze szkła.

W sytuacji, gdy w domu są już schody żelbetonowe, które wymagają odnowienia czy wykończenia, można ich stopnie wyłożyć właśnie naturalnym drewnem. W ten sposób nie tylko będą prezentować się o wiele lepiej, ale i przy okazji zyskają na funkcjonalności. Drewno to materiał ciepły i przyjemny w dotyku, po którym bez obaw można schodzić również boso. To niezwykle ważne przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.