Parkiety podłogowe cieszą się dużą popularnością w wielu domach, mieszkaniach oraz innych typach wnętrz. Nic w tym dziwnego, ponieważ takie pokrycia podłóg są nie tylko bardzo trwałe i zapewniają oparcie, ale również charakteryzują się wysokim poziomem estetyki. Należy jednak pamiętać, że po wielu latach parkiety po prostu się zużywają, mogą zostać zarysowane, itp. Nic więc dziwnego, że wiele osób przykłada bardzo dużą wagę do usługi, jaką jest renowacja parkietu. Dotyczy ona szczególnie starych parkietów, ale również nowsze mogą wymagać specjalnej pielęgnacji.

Renowacja parkietu, proces

Proces renowacji parkietu jest usługą wykonywaną przez wiele firm, jednak takie prace można również wykonywać samodzielnie. Należy pamiętać o kilku istotnych sprawach, dzięki którym cała renowacja będzie przebiegać bez problemów, a jej efekt końcowy będzie oszałamiający. Warto zwrócić uwagę na czynności, takie jak:

    • Wybór materiałów.
    • Wybór narzędzi oraz maszyn.
    • Kontrola stanu posadzki.
    • Przygotowanie pomieszczenia do prac.
    • Cyklinowanie, szlifowanie, szpachlowanie, olejowanie, lakierowanie i malowanie.

Renowacja parkietu – dobór materiałów, narzędzi oraz maszyn

Oczywiście w procesie, takim jak renowacja parkietu, bardzo ważną sprawą jest odpowiednie przygotowanie się do pracy. Konieczny jest wybór odpowiednich materiałów. Generalnie nie potrzeba ich za wiele, a najdroższy z nich wszystkich jest lakier lub preparat służący do olejowania. W ramach uzupełnienia można zainwestować w produkty chemiczne, takie jak podkłady pod lakier, szpachlówki do wypełniania szczelin, itp. We wnętrzach mieszkalnych warto korzystać z lakierów na bazie wody, których zapach znika bardzo szybko. Oczywiście lakiery i preparaty do olejowania są dostępne w różnych kolorach i odcieniach, które można dopasować do wielu stylizacji wnętrz.

Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej cykliniarki oraz papieru ściernego, który jest do niej dopasowany. Dodatkowo może się przydać specjalna polerka do wcierania oleju.
Kontrola stanu i przygotowanie podłogi do renowacji

Bardzo istotnym etapem procesu renowacji jest sprawdzenie stanu podłogi. Dzięki temu można określić czy konieczna jest renowacja parkietu w bardziej lub mniej intensywnym zakresie. Należy zwracać uwagę na powierzchnię przymocowania podłogi, wszelkie wybrzuszenia i inne deformacje. Po określeniu zakresu prac należy wynieść meble, zdemontować listwy i przygotować pomieszczenie do przeprowadzenia renowacji.
Właściwa renowacja parkietu

Sam proces, w zależności od stanu powierzchni podłogowej, wymaga wykonywania różnych czynności. Podstawą jest cyklinowanie przy wykorzystaniu odpowiedniego papieru ściernego. Prace z zakresu renowacji parkietu mogą obejmować również w razie konieczności szlifowanie trudnych miejsc, szpachlowanie szczelin, nakładanie lakieru lub oleju, a także malowanie powierzchni podłogowej na odpowiedni kolor. Do każdej z tych czynności należy przyłożyć się z dużą dokładnością, która przełoży się na doskonały efekt końcowy.

Na szczęście pracami tymi nie trzeba zajmować się samodzielnie, ponieważ fachowa renowacja parkietu jest oferowana przez wiele profesjonalnych firm w całej Polsce.