Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się niezmienną popularnością. Jednak, aby sprawowały się dobrze należy wybrać odpowiednie deski podłogowe. Te różnią się między sobą pod wieloma względami, a więc i nadają się do różnych pomieszczeń. Czym charakteryzują się zatem deski podłogowe Rzeszów i co warto na ich temat wiedzieć?

Dlaczego warto postawić na deski podłogowe?

Drewno to materiał powszechnie wykorzystywany do wykańczania podłóg. Można przy tym wybierać z wielu jego form. Jedną z nich są właśnie deski.
Deski podłogowe Rzeszów to naturalny materiał, który dostępny jest w różnych rozmiarach i posiada różnorodne parametry. Dlatego też bez problemu można dopasować je do danego wnętrza. Poza tym są one ciepłe w dotyku, eleganckie i bardzo wytrzymałe. Co więcej, wraz z upływem czasu stają się coraz ładniejsze i można je wiele razy odnawiać. Z tego powodu podłogi wykonane z desek posłużyć mogą, odpowiednio pielęgnowane, kilku pokoleniom.

Rodzaje desek podłogowych

Deski podłogowe mogą być jednowarstwowe lub klejone, a więc składać się z kilku cienkich warstw. Wprawdzie ich montaż jest nieco trudniejszy niż w przypadku klasycznych panelu podłogowych, ale daje lepsze efekty. Deski przybija się gwoździami do legarów bądź przykleja do podłoża, chociaż od tej reguły są pewne wyjątki.
Deski wykonane w całości z jednego fragmentu drewna można wielokrotnie poddawać cyklinowaniu. Kluczem do sukcesu jest jednak wybranie tych, które są odpowiednio wysezonowane.
W praktyce w przypadku desek klejonych, na ogół tylko wierzchnia warstwa wykonana jest z dekoracyjnego drewna. Niekiedy środkowa warstwa nie jest drewniana, ale wyprodukowana z materiału drewnopodobnego o co warto zapytać już podczas zakupu.

Jakie deski podłogowe wybrać?

Ze względu na rodzaj drewna wyróżnia się deski podłogowe wykonane z drewna iglastego lub liściastego. W tym pierwszym przypadku stosuje się przede wszystkim modrzew i sosnę. Wśród gatunków liściastych największą popularnością cieszą się dąb, jesion, brzoza i buk. Nieco rzadziej wykorzystuje się się drewno gatunków egzotycznych – wenge, iroko, merbau czy palisander. Poszczególne rodzaj drewna różnią się przy tym nie tylko wyglądem, ale i właściwościami.

Z uwagi na rodzaj wykończenia wyróżnia się deski podłogowe surowe, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia oraz deski fabrycznie wykończone. Są one olejowane lub lakierowane. Nadają się w zasadzie od razu do użytkowania. Ponadto deski podłogowe niekiedy bywają obrobione.

Deski podłogowe a pomieszczenie

Deski podłogowe powinno dobierać się odpowiednio do danego pomieszczenia. Pod uwagę warto wziąć panujące w nim warunki oraz to jak duży jest w nim ruch. Nie bez znaczenia jest również to czy we wnętrzu ma się znaleźć ogrzewanie podłogowe.
W sypialni można zdecydować się w zasadzie na każdego rodzaju deski podłogowe, nawet te stosunkowo miękkie. Jest to bowiem pomieszczenie eksploatowane w niewielkim stopniu. W salonie czy przedpokoju podłoga jest już bardziej narażona na zarysowanie czy ścieranie. Warto więc postawić na nieco twardsze drewno np. dąb czy jesion. W łazience natomiast najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne.