Co należy wiedzieć o drewnie egzotycznym

Drewno egzotyczne jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym do wykańczania wnętrz domów i mieszkań. Jego rosnąca popularność wynika przede wszystkim z nietypowej kolorystyki, ciekawego usłojenia oraz wyjątkowych właściwości. Czym zatem charakteryzuje się drewno egzotyczne i co warto na jego temat wiedzieć? Jakie gatunki sprawdzą się w przypadku podłóg, a jakie wykorzystywane są do produkcji schodów? Czy tarasy z drewna egzotycznego to dobry pomysł?

Zastosowanie drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne z uwagi na swoje specyficzne właściwości wykorzystywane jest coraz częściej przy budowie różnego rodzaju elementów wnętrz oraz otoczenia budynków. Dużą popularnością od jakiegoś czasu cieszą się przede wszystkim tarasy z drewna egzotycznego. Ponadto z tego typu drewna wykonuje się podłogi, blaty kuchenne, schody czy boazerie. Materiał ten wykorzystywany jest powszechnie również w meblarstwie.

Dlaczego warto postawić na drewno egzotyczne?

Popularność drewna egzotycznego wynika z jego wyjątkowych właściwości oraz unikalnego wyglądu. Przede wszystkim występuje ono w szerokiej gamie kolorów i odcieni do wyboru. Miewa bardzo różnorodne usłojenie. Niektóre gatunki np. Samba są niemal białe. Doussie to drewno łososiowe, a Padouk czerwone. Z kolei najciemniejsze jest drewno Wenge.
Ciekawie prezentuje się również i usłojenie drewna egzotycznego. Bywa ono bardzo delikatne, ale i niezwykle wyraziste. Najciekawsze pod tym względem jest drewno Zebrano.

Jednak warto pamiętać także o tym, że bardzo ważne są przede wszystkim właściwości drewna egzotycznego. Na przykład Teak to drewno o niezwykłej odporności na wilgoć i sól morską, które jednocześnie jest bardzo stabilne. Dlatego też wykorzystuje się je często podczas budowy statków, łodzi czy jachtów. Z uwagi na znaczną twardość wiele gatunków drewna egzotycznego znajduje zastosowanie przy produkcji podłóg, schodów, mebli czy blatów kuchennych. Meranti i cedr kanadyjski to z kolei, z których często robi się elewacje budynków. Wenge i Padouk służą do produkcji wysokiej jakości instrumentów perkusyjnych, a Samba za sprawą niewielkiej wagi i doskonałych właściwości termoizolacyjnych wykorzystywane jest do budowy okien i elementów saun.

Nie można również zapomnieć o tym, że drewno egzotyczne od drewna rodzimego odróżnia w dużej mierze przede wszystkim ogromna wytrzymałość i wysoka trwałość. Tarasy z drewna egzotycznego o dużej twardości, nawet bez regularnej konserwacji za pomocą olejów czy impregnatów, są w stanie przetrwać kilkadziesiąt lat. Dla porównania modrzew czy świerk ulegają zniszczeniu już średnio po 7-10 latach.

Fenomen drewna egzotycznego jako materiału budowlanego

Drewno egzotyczne to niewątpliwie materiał budowlany o wysokiej wartości, który obecnie wykorzystywany jest w stolarstwie, meblarstwie czy przy budowie tarasów. Posiada ciekawą i różnorodną kolorystykę, nietypowe usłojenie, a na ogół również i większą wytrzymałość niż gatunki rodem z Europy. Nic więc dziwnego, w tym że stawia się na nie coraz częściej.